FAS'I KEŞFET

Fas'ı Keşfet

FAS'I KEŞFET

Fas kültürünün en tipik özelliği “sûk” denilen pazar yerleridir. Dar ve kıvrımlı sokaklara sâhib olan şehirlerde bu caddeler "sûk" denilen pazar yerlerine açılır. Modern şehirlere de sâhib olan ülkenin en büyük ve en modern şehri olan Kazablanka 1908’de Fransızlar tarafından kurulmuş Avrupai bir şehirdir.

OKYANUS KIYISI :
Yaklaşık 3000 metrelik bir kıyıya sahiptir. Ayrıca bu bölgede film platoları da yer almaktadır. Fas’a güneş ışınlarının dik gelmesi nedeniyle, birçok filim çekilmiş. Açık havada, güneş ışınları yere dik geldiği için, hiçbir objede, gölgeleme yapmıyor ve doğal ışığın dünya üzerinde, bu şekilde başkaca bir ülkede bulunması mümkün değil.

KRAL II.HASAN CAMİİ :
1986-1993 yılları arasında yapılan caminin inşaatında, 2500 işçi, günde çift vardiya çalışmış. Tüm inşaatın, 800 milyon dolara malolduğu söyleniyor. Mekke ve Medinedekiler dışında, dünyanın en büyük camii. Atlantik okyanusu kıyısında, denizin doldurulması ile elde edilen alan üzerinde, deniz kenarındaki kayalık bloklar üzerine kurulmuş. Cami, toplam: 20 bin metre karelik bir alanı kapsıyor.

HABOUS SEMTİ VE ÇARŞISI :
Halen kralın yaşam yeri olan saray burada bulunmaktır. Saraya hizmet eden çeşitli meslek guruplarına ait kişilerin saraya giriş çıkışı için kapılar bulunmakta. Balıkçılar kapısı, sepetçiler kapısı, demirciler kapısı gibi. Sarayın muhtelif ihtiyaçlarını gören ve hergün başvurulan bu kişiler, saray dışında konuşlanıyorlar. Çarşı bölümü, bu kişilerin konuşlandıkları bir bölüm.

MEDİNA-ÇARŞI :
Burası, şehrin tam merkezinde bulunur. Sarımtrak renkli surlarla çevrili. Hemen girişte, büyük bir saat kulesi ilgi çeker. Tarihi dokusu, labirent gibi düzenlenmiş sokakları olan bir yerdir. Diğer şehirlerdeki Medinalardan farklı olarak, burada yüksek volümlü arap müziği çalınır. Medina, ülkenin diğer şehirlerinde olduğu gibi, sur içinde toplanmış dükkanlardan oluşuyor.

FUARIMIZA KATIL

Fas istikrarlı bir şekilde gelişen ve büyüyen ekonomisiyle girişimci yatırımcıların odak noktası. Fuarımız seçkin katılımcılarıyla en son ürünlerini sergileyecek..

KATILIMCI FORMU

FUARIMIZI ZİYARET ET

Maroc Ceramic ziyaretçileri için müthiş iş fırsatları sunuyor.

ZİYARETÇİ FORMU

BÜLTEN KAYDINI YAPTIR

Fuarımız hakkında en son haberlere ulaşmak için e-bültenimize kayıt olun.

BÜLTEN KAYDI